Kırklareli Üniversitesi Erasmus+ Programı

ÖNEMLİ : Erasmus+ programı kapsamında hareketlilik başvuruları her yıl proje türlerine (KA103, KA107, KA108) göre farklı başvuru dönemlerinde (Güz ya da Bahar) alınabilmektedir. Detaylı tarihler için Erasmus Seçim Takvimi’ni dikkatlice inceleyiniz.

Programa katılmak için üniversitemizin Erasmus web sayfası olan erasmus.klu.edu.tr adresinden yapılacak olan yeni dönem sınav ve hareketlilik başvuru ilanlarını takip etmeniz ve belirtilen aşamalara uymanız gerekmektedir.

İlk aşama: Erasmus+ yabancı yazılı dil sınavına girmek ve başarı kriterini sağlamak (Sınavlarla ilgili bilgi Yabancı Dil Sınavı bağlantısında yer almaktadır.)

İkinci aşama: Sözlü sınava girmek (Başarı kriterini sağlayan öğrencilerimiz için)

Son aşama: Erasmus+ hareketlilik (staj / öğrenim) başvurularını yapmak

Erasmus+ Yabancı Dil Yazılı Sınavı için Başvuru Şartı:
 1. Tam zamanlı öğrenci olmak (Kırklareli Üniversitesi’nde örgün eğitim kademelerinin herhangi birinde öğrenciliği devam ediyor olmak)


Öğrenim / Staj Hareketliliği için Başvuru Şartları:
 1. Erasmus+ yabancı dil yazılı ve sözlü sınavı sonrası oluşan notun gerekli başarı kriterini sağlıyor olması. (Başarı kriterleri Yabancı Dil Sınavı bağlantısında yer almaktadır)
 2. Tam zamanlı öğrenci olmak (Kırklareli Üniversitesi’nde örgün eğitim kademelerinin herhangi birinde öğrenciliği devam ediyor olmak)
 3. Kümülatif akademik not ortalaması:
  Önlisans & Lisans: en az 2.20/4.00
  Yüksek Lisans & Doktora: en az 2.50/4.00
 4. Öğrenim hareketliliği için yeterli sayıda ECTS kredi yükü olması (bir dönem için 30 AKTS, bir akademik yıl için 60 AKTS)
 5. Mevcut öğrenim kademesi içerisinde Erasmus+ ve Hayatboyu Öğrenme (LLP) döneminde yükseköğretim hareketliliği faaliyetlerinden yararlanmışsa, yeni faaliyetle beraber toplam sürenin 12 ayı geçmemesi

Öğrenim / Staj Hareketliliği için Başvuru Şartları:
 1. Erasmus+ Öğrenci Öğrenim Hareketliliği
 2. Erasmus+ Öğrenci Staj Hareketliliği
 3. Erasmus+ Ders Verme Hareketliliği
 4. Erasmus+ Eğitim Alma Hareketliliği
 5. Mevcut öğrenim kademesi içerisinde Erasmus+ ve Hayatboyu Öğrenme (LLP) döneminde yükseköğretim hareketliliği faaliyetlerinden yararlanmışsa, yeni faaliyetle beraber toplam sürenin 12 ayı geçmemesi

Sisteme giriş yapabilmeniz için Kırklareli Üniversitesi'ne ait mail adresinizin bulunması gerekmektedir.(Öğrenci için: @ogr.klu.edu.tr, Personel için: @klu.edu.tr uzantılı)

Sisteme ilk girişte kayıt formunun doldurulması gerekmektedir. Bu işlem, sadece bir kez yapılır. Başvuru dönemi süresince bilgilerinizi güncelleyebilirsiniz.

Sisteme giriş yaptıktan sonra sol tarafta bulunan menüden (Online Başvuru bağlantısından) “Kullanıcı Girişi” tıklanır. @ogr.klu.edu.tr ya da @klu.edu.tr uzantılı kısım olmadan sisteme giriş yapılır.

Tercihlerinizi yaparken gitmek istediğiniz yerleri öncelikli olarak belirleyip sıralamanızı yapınız. Tercihlerinizi yaptıktan sonra sıralamayı değiştirmek için ilgili seçeneği sürükle ve bırak yöntemiyle değiştirebilirsiniz.

Kurumlararası anlaşması bulunmayan bölümlerin öğrencileri ve personelleri Erasmus+ programından yararlanamazlar. Staj hareketliliğine başvuran öğrenciler bu şarttan muaftır. Kurumlararası anlaşma listesine ulaşmak için tıklayınız.

NOT:
Personel için:
 1. Öğretim Üyesi, Öğretim Görevlisi (Ders Veren) ve Arş. Gör. Dr. kadroları Erasmus+ Ders Verme Hareketliliği’nden; Araştırma Görevlisi, Öğretim Görevlisi (Uygulamalı Birim) ve İdari Personel Erasmus+ Eğitim Alma Hareketliliği’nden yararlanabilmektedir.
 2. Akademik ve İdari personelin yerleştirilmesi işleminde kurumlararası anlaşma yapan kişiye öncelik tanınmaktadır. Ayrıca hareketlilikten hiç yararlanmamış personel yine önceliklidir.

Öğrenci için:
 1. Erasmus+ Staj Hareketliliği programından yararlanmak isteyen öğrenciler, staj yerlerini kendileri bulmak zorundadırlar. Yerleştirme işlemi yapıldıktan sonra staj hareketliliğinden faydalanacağı ilan edilen öğrenciler, temin etmiş oldukları davet mektuplarını, istenen tarih aralığı içerisinde Erasmus Koordinatörlüğü’ne teslim etmek zorundadırlar. Davet mektuplarını ilgili süre içerisinde getirmeyen öğrenciler, haklarından vazgeçmiş sayılırlar. Başvuru esnasında Kırklareli Üniversitesi’nde öğrenci statüsünün devam etmesi gereklidir. Öğrenciler, son sınıfta başvuru yapmaları halinde, mezun olmalarının akabinde 12 ayı aşmamak kaydıyla stajdan faydalanabilirler.
 2. Erasmus+ Öğrenim Hareketliliği programından faydalanmak isteyen öğrencilerimizin programa dâhil olabilmeleri için bölümlerinin kurumlararası anlaşmalarının bulunması gerekmektedir. Erasmus başvurularında her öğrenim kademesinden olan öğrenciler (Meslek Yüksekokulu, Yüksekokul, Fakülte, Enstitü) başvuru yapabilir.
 3. Yurtdışında bulunmak istedikleri dönem sürecinde öğrenciliklerinin devam etmesi zorunluluğu vardır.


Program hakkında sorularınız için lütfen web sitemizdeki Sık Sorulan Sorular sayfalarını ziyaret ediniz.
Kullanıcı Girişi
E-Posta Adresi     E-Posta Şifresi
 @ogr.klu.edu.tr
 @klu.edu.tr
   

Not : Sisteme giriş yaparken, e-posta adresinizin @'den önceki kısmını yazmanız yeterlidir. Sisteme ilk defa giriş yapıyorsanız, "Giriş Yap" butonuna bastıktan sonra kimlik bilgilerinizi onaylayıp sisteme giriş yapabilirsiniz.